Specijalista za Lečenje Bola u Vratu
1. BOL U VRATU - DA LI VAM PRAVI PROBLEM?
Bol u vratu je veoma čest problem!
Bol u vratu može da se pogorša ukoliko se ne leči. U najtežim slučajevima može biti potrebna i operacija.
Bolovi u vratu mogu da vas ometaju u obavljanju dnevnih aktivnosti. Takođe, mogu biti uzrok neprijatnih simptoma, naročito ako postoji i bol u ramenu i ruci. Srećna okolnost je da fizikalna terapija u velikom broju slučajeva može da homogne kod bola u vratu.
Bol u vratu ili ukočenost u vratu često mogu biti posledica loše posture ili preopterećenja, ili pak lošeg položaja pri spavanju. Ponekad međutim mogu bii posledica oziljnije povrede ili oboljenja, i zahtevaju posetu lekaru.
U pojedinim zemljama bol u vratu proglašen je javnim zdravstvenim problemom, što prenosi National Library of Medicine
2. SIMPTOMI
Bolovi u vratu se često šire od potiljka, preko ramena do obe lopatice!
Ponekad mogu biti prisutni i sledeći simtomi i znaci:
- Protruzija glave („vratna grba“)
- Trnjenje cele ruke ili šake („radikulopatija“)
- Glavobolje i vrtoglavice
- Slabost ruke
- Ukočenost vrata i mišića gornjeg dela dela
- Bol u vratu i ramenima prilikom dugog sedenja ili stajanja
- Čvorići u vratu i rameno-lopatičnoj regiji („trigger tačke“)
Bolovi u vratu i ramenima su često udruženi. Zato je važan pregled fizijatra koji će prilikom pregleda razlikovati šta je osnovni izvor bola.
3. BOL U VRATU - UZROCI
Zato što vrat podupire težinu glave, može biti izložen različitim poredama i stanjima koji uzrokuju bol i ograničavaju pokretljivost. Uzroci bola u vratu mogu biti:
1. Uklještenje nerva u vratu
Ukoliko postoji diskus hernija u vratu, ili suženje otvora gde živac napušta kičmu, može doći do uklještenja nerva u vratu.
Uklještenje nerva u vratu simptomimi su bol u vratu ramenima i trnjenje u ruci koji se pruža do šake i prstiju. Ovo stanje naziva se „radikulopatija“.
2. Istezanje mišića vrata
Do istezanja mišića vrata može doći zbog preopterećenja. Najčešći uzrok je dugotrajno sedenje za kompjuterom kada dolazi do opterećenja vrata. U pojedinim slučajevima nakon dužeg vremena dolazi do protruzije glave i nastanka „vratne grbe“. Jačanje mišića vrata i ramena ima veoma važnu ulogu u spečavanju ovog problema.
3. Oboljenja vratne kičme
Određena oboljenja mogu biti uzrok bola u vratu. To su npr. reumatoidni artritis, meningitis ili karcinom.
4. Povrede vrata
Trzajna povreda vrata („whiplash sy“) je najčešći tip povrede koji uzrokuje bol u vratu. Ove povrede dovode do brzog pomerenja glave napred-nazad, što dovodi do istezanja mišića vrata. U težim slučajevima može doći i do preloma kičmenih pršljenova vrata. Trzajna povreda vrata obično se pogoršava 1-2 dana nakon povrede kada se razvije otok tkiva. To može dovesti do glavobolje, bola pri pokretima vrata, i trnjenja u rukama. Pacijenti često mogu imati dugotrajnu slabost mišića vrata, što može biti uzrok problema u budućnosti ukoliko se ne leči adekvatno.
5. Degenerativne promene vratne kičme (spondiloza, cervikalni sindrom)
Degenerativne promene koje nastaju sa starenjem mogu dovesti do trošenja hrskavice kičmenih pršljenova u vratu. Takodje, se sa godinama diskusi koji se nalaze izmedju kičmenih pršljenova isušuju i smanjuju. Ovakve promene mogu dovesti do značajnog smanjenja rastojanja izmedju pršljenova. Posledica toga mogu biti okoštavanje kičme i uklještenje živaca. Zbog okoštavanja može doći i do pritiska na otvore gde nervi izlaze iz kičmene moždine ili samu kičmenu moždinu. To može dovesti do bola i trnjenja u šakama (cervikalna radikulopatija) nastanka suženja kičmenog kanala (spinalna stenoza vratne kičme). Spinalna stenoza može uzrokovati različite simptome od hroničnog bola do trnjenja i utrnulosti ruku. U težim slučajevima može doći do lošeg balansa, bola u nogama i otežanog ili izmenjenog hoda.
6. Bol nakon operacije vratne kičme
U težim slučajevima vratne diskus herniije zahteva hirurško lečenje. Operacije diskus hernije vratne kičme danas su česte. Postoji više hirurških intervencija za lečenje različitih uzroka bola u vratu. Najčešće operacije za vratnu kičmu su “cervikalna fuzija” i “discektomija”. Postoperativna rehabilitacija je neophodna radi postizanja optimalnog ishoda i povratka svakodnevnim životnim aktivnostima.
4. RIZIČNE GRUPE ZA BOL U VRATU I POTILJKU
Od cervikalnog sindroma i bolova u vratu mogu obeleti svi, ali pojedine grupe pacijenata su posebno ugrožene:
- stariji pacijenti
- ženski pol
- nedovoljna socijalna podrška
- ranije epizode bola u vratu i leđima
5. DIJAGNOZA CERVIKALNOG SINDROMA
Za postavljanje dijagnoze bola u vratu i glavi najčešće su dovoljni anamneza i fizikalni pregled. Vaš lekar će najpre isključiti ozbiljne uzroke bola u vratu i potiljku, kao što su pritisak na kičmenu moždinu, mijelopatija, infekcija ili karcinom.
- Anamneza: Vaš lekar će najpre pitati da i ste imali ranije povrede vrata koje su dovele do povrede ligamenta ili hernijacije diskusa. Može vas pitati o pririodi vašeg posla ili drugim aktivnostima koje mogu opterećivati vrat. Pitaće vas za vaš bol (intenzitet, lokaciju, dužinu trajanja i intenzitet).
- Fizikalni pregled: Fizijatar će najpre pregledati položaj vaše glave i vrata i ispitati pokretljivost vrata. Pregledom će utvrditi postojanje spazma ili znakove istegnuća.
- Imidžing testovi (radiografija i magnet vratne kičme): neophodni su kod sumnje na težu povedu ili bolova koji se ne smanjuju
U retkim slučajevima potrebni su dodatni testovi kao što su:
- EMNG: Ovi testovi ispituju funkciju nerava i odgovor vaših mišića
- Laboratorijske analize: Ovi testovi omogučavaju da se otkriju drugi uzroci bola u vratu, kao što su infekcije, reumatološka oboljenja ili karcinomi.
6. LEČENJE BOLOVA U VRATU
Dobra vest je da većina bolova i problema u vratu, bez obzira na težinu kliničke slike može da se leči fizikalnom terapijom.
Lečenje bolova u vratu započinje pregledom fizijatra!
Nakon pregleda kod fizijatra odrediće se plan lečenja.
Cilj lečenja kod bola u vratu je smanjenje bola, povećanje pokretljivosti i snage mišića vrata i smanjenje spazma.
Za lečenje bola u vratu koriste se različiti:
1. MEDIKAMENTOZNA TERAPIJA
U zavisnosti od simptoma i trajanja oboljenja mogu se savetovati:
- analgetici za smanjenje bola
- protivupalni lekovi (nesteroidni antiinflamatorni lekovi i kortiskosterodidi) za smanjenje bola i zapaljenja
- mišićni relaksansi za neke tipove bola u ledjima za smanjenje mišićnog spazma
- neuromodulatorni lekovi ( (antidepresivi, antiepileptici, opiodi) za smanjenje hroničnog bola
2. FIZIKALNA TERAPIJA
Fizikalna terapija kod bola u vratu najčešće obuhvata:
- elektroterapija
- magnetna terapija
- tekar terapija
- HILT
- spinalna dekompresija (trakcija kičme)
- terapijska masaža
- kineziterapija
- Vežbe se koriste za obnovljanje snage vratnih mišića i pokretljivost vrata i smanjenje rizika od budućih epizoda bola u vratu
Shockwave terapija se može koristiti za razbijanje bolnih čvorića u vratu i leđima („miogeloze"). Akupunktura kao komplementarna metoda može značajno uticati na smanjenje spazma i bola kod ove grupe pacijenta.
3. ORTOPEDSKA POMAGALA
- Mekani okovratnik može rasteretiti vrat i smanjiti na taj način bol. Međutim, ako se nosi duži vremenski period nanosi više štete od koristi.
5. HIRURŠKE I DRUGE MOGUĆNOSTI LEČENJA BOLA U VRATU
- Steroidne injekcije. Injekcije kortikosteroida u blizini nervnih korenova i zglobove vratne kičme mogu biti opcija za lečenje bola u vratu
- Hirurško lečenje, u pojedinim slučajevima hirurško lečenje može biti opcija za smanjenje kompresije na kičmene pršljenove ili kičmenu moždinu
7. PREVENCIJA BOLA U VRATU
Veoma često bol u vratu dovodi se u vezu sa lošom posturom u kombinaciji sa promenama koje prate proces starenja.
Male promene u vašoj dnevnoj rutini mogu da doprinesu smanjenju rizika od bola u vratu.
- Brinite o Vašoj posturi; kada stojite i sedite budite sigurni da se vaša ramena nalaze iznad vaših kukova a da su vam uši iznad ramena. Kada koristite mobilni telefon, tablete i dr. držite uređaj ravno i ne savijajte glavu prema uređaju
- Pravite česte pauze; ukoliko dugo radite u kontinuitetu ili idete na duže putovanje, ustanite, krećite se, i istegnite vaš vrat i ramena
- Prilagodite visinu stola, stolice i kompjutera tako da je monitor u visini očiju. Kolena treba da budu malo niža od kukova. Koristite oslonac za ruke.
- Priuštite sebi laganu masažu vrata
- Koristite jastuk za spavanje koji Vam odgovara
Pročitajte i koji je pravilan položaj za spavanje kod bola u vratu i kako izabrati najbolji jastuk za vrat.
- Nemojte koristiti mekani okovratnik bez saveta vašeg fizijatra!
8. VEŽBE ZA BOL U VRATU I RAMENIMA
Vežbe koju mogu pomoći u jačanju ekstenzornih mišića gornjeg dela leđa su:
1. SAVIJANJE GLAVE U STRANU
Najbolje da ovu vežbu izvodite u sedećem položaju. Nagnite glavu prema ramenu, vodeći se uvetom. Nežno zategnite vratne mišiće i držite pet sekundi. Vratite glavu u centar i ponovite na suprotnoj strani. Ponovite pet puta sa svake strane.
2. OKRETANJE GLAVE
Okrenite glavu prema jednoj strani, držeći bradu na istoj visini. Nežno zategnite vratne mišiće i držite pet sekundi. Vratite glavu u centar i ponovite na suprotnoj strani. Ponovite pet puta sa svake strane. Ako vam je ovo neprijatno dok stojite ili sedite, probajte dok ležite, tako da vam glava bude podržana.
3.BRADA KA GRUDNOM KOŠU
Sedite ili stojite, održavajući dobru posturu. Najbolje je da sednete ako imate problema sa balansom. Polako nagnite glavu kako bi odmorili bradu na grudima. Nežno zategnite vratne mišiće i držite pet sekundi. Ponovi pet puta.
9. ZAKLJUČAK
Bolovi u vratu i ramenima predstavljaju čest problem. Često su udruženi sa bolom i trnjenjem u rukama, napetošću mišića, kao i glavoboljama.
Profesionalni tim ordinacije Tendo Vaš Fizijatar na čelu sa Prof. dr Emiija Dubljanin Raspopović tu je da Vam pomogne stručnim pregledom fizijatra i profesionalnim pristupom tima fizioterapeuta.
IZVORI:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neck-pain/symptoms-causes/syc-20375581
- https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21179-neck-pain
- https://www.healthline.com/health/video/neck-pain
- https://www.spine-health.com/conditions/neck-pain/all-about-neck-pain
- Exercises for the neck | Versus Arthritishttps://versusarthritis.org/about-arthritis/exercising-with-arthritis/exercises-for-healthy-joints/exercises-for-the-neck/
Pingback: Miogeloza – Šta je i kako je lečiti?
Pingback: Vratna diskus hernija – Simptomi i operacija
Pingback: Cervikalna spondiloza – Bolovi u vratu i kako ih smanjiti?