Bol u laktovima, šakama i prstima
MUČI VAS BOL, OTOK ILI UKOČENOST U LAKTU ILI ŠAKAMA?
1. BOL U LAKTU DEFINICIJA
Bol u laktu obično nije ozbiljan. Međutim, bez obzira na poreklo bola u vašem laktu, ručju i šakama, on može u velikoj meri uticati na kvalitet vašeg života. Obične stvari odjednom mogu postati otežane.
Bol u laktu može da se pojavljuje i nestaje, ili bude stalno prisutan. Može da bude oštar ili uzrokuje trnjenje i utrnulost vaše ruke i šake. Povremeno bol u laktu može biti uzrokovan problemom u vašem vratu ili ramenu.
ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATARA KAKO BISTE UTVRDILI UZROK BOLA, OTOKA ILI UKOČENOSTI U LAKTU ILI ŠAKAMA
2. ANATOMIJA LAKTA
Da biste što bolje razumeli bolove u laktu, neophodno je upoznati se sa osnovnom ljudskom anatomijom. Zglob lakta sastoji se od tri kosti, kost nadlaktice (humerus) i dve kosti podlaktice (radius i ulna). Postoje koštane prominencije na dnu nadlaktice koji se nazivaju epikondili, gde se nekoliko mišića podlaktice pripaja. Koštana prominencija na spoljašnjoj (lateralnoj) strani lakta naziva se lateralni epikondil, dok se na unutrašnjoj (medijalnoj) naziva medijalni epikondil. Mišići, tetive i ligamenti drže zglob lakta na mestu.
3. BOL U LAKTU I ŠAKAMA - UZROCI
Bolovi u laktu i šakama mogu imati više razlčitih uzroka. Tu se ubrajaju:
- Sindrom karpalnog tunela
- Sindrom kubitalnog tunela
- Burzitis lakta
- Teniski (golferski) lakat
- Povrede lakta, ručja, prstiju
- Artroza lakta/šake
- De Quervainova bolest (De Kervenov sindrom)
1. Sindrom karpalnog tunela
Karpal tunel sindrom nastaje kao posledica pritiska na n. medianus u predelu korena šake. Pritisak nastaje zbog smanjenja prostora u ovom kanalu, najčešće kao posledica povrede ili prekomernog opterećenja šake. Prepoznaje se po bolu u šakama i trnjenju u prva tri prsta. Može se javiti i slabost šake.
2. Sindrom kubitalnog tunela
Kubitalni sindrom predstavlja oštećenje n. ulnarisa u kubitalnom kanalu, koji se nalazi sa unutrašnje strane lakta. Povreda nerva u kubitalnom tunelu može dovosti do bola, utrnulosti i trnjenja prstiju malog i domalog prsta, kao i slabosti šake.
3. Burzitis lakta
Bolovi u laktovima mogu biti posledica iritacije sluzne kese koja štiti lakat sa njegove zadnje strane. Do iritacije sluzne kese dolazi kao posledica njene povrede ili dugotrajajnog pritiska na nju. Kao posledica upale sluzne kese mogu nastati otok i bol sa zadnje strane lakta.
4. Teniski/golferski lakat
Bolovi u laktovima često nastaje zbog upale pripoja tetiva.
Teniski lakat (lateralni epikondilitis) je upala gornjeg pripoja tetiva koje opružaju šake. Javlja se u vidu bola sa spoljašnje strane lakta.
Tendinopatija gornjeg pripoja tetiva pregibača šake naziva se golferski lakat (medijalni epikondilitis). Kod ove povrede javlja se bol sa unutrašnje strane lakta.
Obe povrede najčešće nastaju kao posledica različitih vrsta preopterećenja (sport, prekomerni rad na kompjuteru i dr.)
5. Povrede lakta, ručja, prstiju
Bol u šakama i prstima može biti posledica uganuća, iščašenja ili preloma prstiju, ručja ili lakta. Fizikalna terapija ima važnu ulogu nakon oporavka od povreda, Sve povrede mogu biti praćene otokom, bolom i ograničenjem obima pokreta u zglobu.
Prelom ručnog zgloba može biti prvi znak osteoporoze kod žene, i zahteva uvek dodatno ispitivanje.
Skijaški palac predstavlja povredu ligamenta koji stabilizuje palac sa njegove unutrašnje strane. Naziv duguje skijašima, jer se kod njih češće javlja zbog držanja štapa u ruci pri padu. Međutim, povreda ovog ligamenta može se javiti i u drugim sportovima. Povreda najčešće nastaje padom na ispruženu šaku pri čemu dolazi do silovitog odmicanja palca od šake. Do povrede ovog ligamenta palca može doći i pri udarcu lopte u palac.
6. Artroza lakta/šake
Bol u šakama i prstima često je posledica degenerativnih promena. Pacijenti sa artrozom ovih zglobova se žale na bol, otok i narušenu funkciju zahvaćenog zgloba. Kod pojedinih pacijenata nastaju deformiteti sitnih zglobova šake u vidu tvrdih čvorića (Heberdenovi i Bouchardovi čvorići), koji predstavljaju trajne promene na zglobovima šaka. Pacijenti se često žale na bol u korenu palca, koji nastaje kao posledica artroze palca (rizartroza).
7. De Quervainova bolest (De Kervenov sindrom)
De Kervenov sindrom nastaje zbog preopterećenja tetiva palca, kada dolazi do upale tetive dugog odmicača i kratkog opružača. Ovo stanje se često javlja kod određenih profesija koje podrazumevaju veliku opterećenost palca (kostimografi, dizajneri, muzičari) i mladih majki zbog naglog povećanja opterećanja do kojeg dolazi zbog povećanih aktivnosti vezanih za bebu. Pacijenti se žale na bol pri ordređenim pokretima palca i povremeno otok.
4. RIZIČNE GRUPE I FAKTORI RIZIKA ZA BOLOVE U LAKTOVIMA
Bol u laktu najčešće se javlja kod:
- povrede zglobova
- intezivnog vežbanja
- mikrotraume (repetitivne radne ili sportske aktivnosti)
5. SIMPTOMI BOLOVA U LAKTU
Bol u laktu, šakama i ručju može biti kratkotrajan ukoliko je posledica povrede. Ukoliko bol traje duže od tri meseca može biti posledica bolesti ili nekog drugog stanja. Bol može biti praćen sledećim simptomima:
- Otok lakta, ručja i prstiju
- Ukočenost lakta, ručja i prstiju
- Trnjenje prstiju
- Gubitak osećaja (senzibiliteta) u pojedinim prstima
- Slabost šake
6. DIJAGNOZA BOLA U LAKTU
Pregled fizijatra predstavlja prvi korak u lečenju bolova u laktu, šakama i prstima
On se sastoji iz nekoliko koraka:
- Anamneza: Vaš lekar fizijatar će najpre pitati da i ste imali ranije povrede lakta. Može vas pitati o pririodi vašeg posla ili drugim aktivnostima koje mogu opterećivati vaše rame. Pitaće vas za vaš bol (intenzitet, lokaciju, dužinu trajanja i intenzitet).
- Fizikalni pregled: Fizijatar će najpre pregledati vaš lakat, šake i prste i ispitati njihovu pokretljivost. Prilikom pregleda će korišćenjem specifičnih testova pokušati da utvrdi precizniji uzrok bola . Utvrdiće da li postoji problem sa snagom i senzibilitetom u šakama, što može ukazivati na oštećenje nerva.
- Imidžing testovi (radiografija, ultrazvuk mekih tkiva i magnetna rezonanca): neophodni su za preciziniju dijagnostiku kod poveda ili bolova koji se ne smanjuju
- Neurofiziološka ispitivanja: Kod sumnje na pritisak nerva bićete upućeni na elektroneurofiziološko ispitivanje (EMNG)
7. LEČENJE BOLA U LAKTU
U zavisnoti od vrste i lokacije bola, lečenje i terapija bola u laktu podrazumeva:
- terapija lekovima
- fizikalna terapija
- ortopedska pomagala
- hirurško lečenje
Fizikalna terapija kod većine pacijenata sa bolom u laktovima, šakama i prstima predstavlja terapiju izbora.
1. TERAPIJA LEKOVIMA
U zavisnosti od simptoma i trajanja oboljenja mogu se savetovati:
- analgetici za smanjenje bola
- protivupalni lekovi (nesteroidni antiinflamatorni lekovi i kortiskosteroidi) za smanjenje bola i zapaljenja
- blokada lakta (injekcija kortikosteroida); kortikosteroidi su efikasni protivupalni lekovi. Vaš lekar će se možda odlučiti da vam da blokadu u bolnu refiju oko vašeg lateralnog epikondila da bi smanjio vaše bolove
Blokada lakta može biti efikasan način smanjenja bolova, npr. kod teniskog lakta
2. FIZIKALNA TEAPIJA
Fizikalna terapija kod bola u laktu, šakama i prstima najčešće obuhvata:
- krioterapija
- elektroterapija
- magnetna terapija
- tekar terapija, indiba
- HILT
- tekar, indiba
Shock wave terapija (terapija udarnim talasima) je efikasna terapija za lečenje hroničnih bolova u laktu.
3. ORTOZE ZA LAKAT
U pojedinim slučajevima kod bolova u laktovima biće Vam savetovane ortoze za rasterećenje bolnih struktura. Postoje različite ortoze za lakat u zavisnosti od problema koji imate. Najčešće korišćenje su ortoze za teniski lakat.
4. HIRURŠKO LEČENJE
Najveći deo pacijenata (oko 80-95%) uspešno se oporavlja neoperativnim lečenjem. Međutim, ako simptomi ne prolaze nakon 6 do 12 meseci neoperativno lečenjea, može se razmotriti hirurško lečenje. Izbor hirurške metode zavisiće od velikog broja činioca, kao što su vrsta povrede, opšte zdravstveno stanje i lične potrebe
8. PREVENCIJA BOLA U LAKTU
Ovi koraci vam mogu pomoći da izbegnete bol u laktu:
- Nemojte raditi aktivnosti koje provociraju bol
- Proverite da li vaša oprema odgovara vama: npr. prenašpanovi reketi za tenis mogu da smanje opterećenje na podlakticu
- Radite vežbe za jačanje mišića podlaktice i ručja
- Istežite vaše mišiće pre aktivnosti
- Nosite ortozu da bi sprečili da se vaši simptomi pogoršaju
9. VEŽBE ZA BOL U LAKTU I ŠAKAMA
1. SAVIJANJE LAKTA
Stanite uspravno i spustite ruku na jednu stranu. Savijte ruku polako prema gore tako da vam ruka dodiruje rame. Držite 15-30 sekundi. Ponovite 10 puta. Ova vežba se takođe može raditi sa malom težinom.
2. SAVIJANJE ŠAKE
Držeći ruku pravo ispred sebe sa dlanom okrenutim nadole, nežno savijte zglob nadole. Koristite suprotnu ruku da pritisnete ruku za istezanje nazad ka svom telu i zadržite 15-30 sekundi. Ispravite zglob. Lagano savijte ruku koja se rasteže unazad i drugom rukom povucite prste unazad. Držite 15-30 sekundi. Uradite ovo tri puta sa svakim zglobom.
3. OKRETANJE ŠAKE
Savijte lakat pod pravim uglom i ispružite ruku, dlanom nagore. Polako okrenite zglob tako da vam dlan sada bude okrenut nadole. Zadržite pet sekundi, a zatim polako otpustite. Pokušajte ovo da uradite ukupno 30 puta sa pauzom nakon svakih 10.
4. OKRETANJE ŠAKE SA OPTEREĆENJEM
Ponovite gornju vežbu držeći laganu težinu, kao što je konzerva pasulja.
5. PODIZANJE ŠAKE
Stavite dlan na sto i podignite prste prema gore. Stavite drugu ruku preko šake pod uglom od 90 stepeni i gurajte nadole dok donja ruka pokušava da gura nagore. Trebalo bi da osetite kako se mišići podlaktica kontrahuju. Zamenite ruke i ponovite. Ovo je korisna osnovna vežba za teniski lakat.
6. PODIZANJE ŠAKE (DLAN NA DOLE)
7. PODIZANJE ŠAKE (DLAN NA GORE)
Savijte lakat pod pravim uglom. Držite u šaci malo opterećenje, kao što je konzerva pasulja, sa dlanom okrenutim nagore. Polako savijajte zglob prema sebi. Zadržite pet sekundi, a zatim polako otpustite. Pokušajte da uradite ovo 30 puta sa pauzom nakon svakih 10 ponavljanja.
10. ZAKLJUČAK
Bol u laktu je čest problem u opštoj populaciji. Mogu nastati kao posledica bavljenja sportom, drugim vrstama preopterećenja, povredama ili starenjem. Stručni tim fizijatarske ordinacije Tendo je tu da Vam pomogne.
IZVORI
- https://versusarthritis.org/about-arthritis/exercising-with-arthritis/exercises-for-healthy-joints/exercises-for-the-elbows/
- https://versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/elbow-pain/
- https://www.nhs.uk/conditions/elbow-and-arm-pain/
- https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases--conditions/tennis-elbow-lateral-
epicondylitis/ - https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lateral-epicondylitis-tennis-elbow
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/7049-tennis-elbow-lateral-epicondylitis
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tennis-elbow/symptoms-causes/syc-20351987
Pingback: Bol u zglobu šake – Najčešći uzroci i kako rešiti problem
Pingback: Teniski lakat – Prevencija i lečenje bola u laktu