Specijalista za Lečenje Bekerove Ciste

1. Šta je Bekerova cista?

Predstavlja ispupčenje zglobne kapsule kolena, koje ispunjava sinovijalna tečost iz zgloba. Nalazi se u zatkolenoj jami. 

Bol u kolenu je često uzrokovan Bekerovom cistom. 

Bekerova cista slika

2. Zašto nastaje Bekerova cista?

Postojanje ove ciste uvek ukazuje da postoji neki problem u kolenu!

Kod pacijenata sa Bekerovom cistom često postoji udružena artroza kolena (gonartroza), oštećenje meniskusa ili zapaljensko oboljenje zglobova. Navedena stanja dovode do povećane proizvodnje sinovijalne tečnosti. Zbog toga se poveća pritisak u zglobnoj kapsuli i dolazi do njenog ispupčenja u zatkolenoj jamu. Na ovaj način nastaje i bol u kolenu.

3. Simptomi Bekerove ciste

Simptomi zavise od velličine ciste. Kada su ciste male ne moraju biti praćene simptomima. Veće ciste vidljive su od spolja i mogu se opipati. Često su praćene osećajem zatezanja i bolovima u zatkolenoj jami ili potkolenici.

Bekerova cista

4. Komplikacije koje izaziva Bekerova cista

Najčešća komplikacija Bekerove ciste je njena ruptura. Do rupture dolazi kada se kesa napuni prebrzo tečnošću ili sa previše pritiska. 

Ruptura Bekereove ciste može uzrokovati druge simptome u vašem kolenu i nozi kao što su:

  • oštar bol u vašem kolenu ili potkolenicu
  • otok potkoelnice i donjem delu noge
  • oštećenje nerva
  • kompartment sindrom (bolan dodatni pritisak u vašim mišićima)

5. Dijagnoza Bekerove ciste

Najvažniji korak je da posetite lekara fizijatra ili ortopeda. 

Specjalista fizijatar ili ortoped mogu postaviti dijagnozu na osnovu anamneze i pregleda vašeg kolena.

Ukoliko lekar specijalista proceni da je potrebno će vas poslati na dodatnu dijagnostiku – ultrazvuk zgloba kolena. Ultrazvučnm pregledom prikazuje se veličina i tačan položaj ciste. Budući da je cista najčešće posledica problema u zglobu, ultrazvučni pregled daće uvid u stanje samog zgloba. Dodatno lekar specijalista fizijatar može zahtevati radiografiju vašeg kolena ili MRI.

Bekerova cista na magentnoj rezonanci

Ukoliko Bekerovu cistu prati oštećenje meniskusa ili teži stepen artroze kolena, može biti potreban pregled ortopeda.

5. Lečenje Bekerove ciste

Lečenje Bekerove ciste zavisi od veličine ciste i simptoma.

Ponekad će Bekerova cista nestati sama od sebe. Blagi simtomi se mogu kontrolisati izbegavanjem provocirajućih aktivnosti. Najvažniji je lečenje osnovnog oboljenja (npr. povreda meniskusa ili artroza kolena). Cista će najčešće nestati kada se reši problem u kolenu koji je doveo do njenog nastanka. 

Lečenje podrazumeva medikamentoznu i fizikalnu terapiju. Cilj terapije je da se smanji bol u kolenu i otok u zglobu, pa samim tim i Bekerova cista.

1.Medikamentozna terapija

Lekovi iz grupe nesteroidnih antiinflamatornih lekova mogu smanjiti bol i zapaljenje. Injekcija kortikosteroida u koleno može smanjiti zapaljenje. To može redukovati veličinu ciste i smanjiti bol, ali neće sprečiti uvek da se cista vrati.

2. Fizikalna terapija

Pored klasičnih fizikalnih terapija (elektroterapija, ultrazvuk, magnetna terapija), veliku efikasnost pokazale su savremene fizikalne terapije (tekar terapija, indiba). Pored toga naučićete vežbe za jačanje mišića oko kolena

6. Hirurško lečenje Bekerovo ciste 

Velike ciste se mogu punktirati i na taj način olakšati tegobe. Ova procedura naziva se aspiracija i obično se radi pod kontrolom ultrazvuka.

Retko je potrebno hirurško lečenje za uklanjanje ciste.

7. Zakjučak

Bekerova cista je ispupčenje zglobne kapsule kolena u zatkolenoj jami ispunjeno sinovijalnom tečošću iz zgloba kolena. Specijalistička ordinacija za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Tendo Vaš fizijatar je tu da Vam pomogne da rešite vaš problem.

Literatura:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/bakers-cyst/
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bakers-cyst/symptoms-causes/syc-20369950
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15183-bakers-cyst