Specijalista za Lečenje Medijalnog Tibijalnog Stres Sindroma
1. Šta je medijalni tibijalni stres sindrom?
2. Trkačka potkolenica - zašto nastaje?
Mnogi smatraju da je osnovni uzrok MTSS-a periostitis (upala pokosnice) tibije (golenjače) kao posledica preopterećenja ove kosti. Medjutim novija istraživanja ukazuju da su pored pokosnice zahvaćeni kako i sama kortikalna kost, tako i pripoji mišića na kosti.
Prilikom trčanja, u fazi udara stopalom o podlogu, dolazi do blagog savijanja golenjače, a sile udara se apsorbuju upravo na unutrašnjoj strani ove kosti. Telo odgovara na opterećenje kostiju njenim remodelovanjem tako da kost postaje posledično jača i deblja. Za ovaj proces je potrebno nekoliko nedelja do nekoliko meseci, zbog čega je potrebno za to vreme prilagoditi intezitet i učestalost treninga.
Ukoliko se to ne desi dolazi do akumulacije mikropovreda kortikalne kosti u distalnom delu golenjače. Na tom mestu nastaje upala pokosnice i tetivnih pripoja odgovarajućih mišića.
Upravo zbog trajanja prilagođavanja kosti i okolnih strukura na novonastalo opterećenje ovaj sindrom se najčešće javlja kod početnika u trčanju. Kod iskusnijih sportista nastaje nakon nagle promene fizičke aktivnosti, koje mogu podrazumevati promene u učestalosti, trajanju i intenzitetu treninga.
3. Trkačka potkolenica - faktori rizika?
Najčešći uzrok ove povrede kao i kod većine drugih svodi se preopterećenje i može se opisati sa dve reči – previše i prerano.
Nastanku ove povrede mogu doprineti i drugi faktori, kao što su ženski pol, prekomerna telesna težina, prekomerna pronacija stopala ili prenaglešna unutrašnja rotacija potkolenice, neadekvatna obuća, slabost mišića potkolenice i dr.
4. Koji su simptomi medijalnog tibijalnog stres sindroma?
Bol se obično javlja sa unutrašnje (medijalne) strane potkolenice.
Najčešće se bol opisuje kao tup i pulsirajući. Bol se povećava tokom ili nakon aktivnosti i prestaje pri odmoru.
5. Trkačka potkolenica - kako se postavlja dijagnoza?
Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom.
Pregledom se može otkriti otok i bolna osetljivost u distalnom delu unutrašnje ivice distale dve trećine potkolenice kao i bol pri pasivnom istezanju određenih mišića potkolenice.
Dijagnostičke procedure kao što su radiografija, magnetna rezonanca, kompijuterizovana tomografia (CT) najčešće nisu neophodne za postavljanje dijagnoze. Potrebno ih je uraditi u pojedinim slučajevima da bi se isključile druge povrede i stanja koje mogu dovesti do sličnih simptoma, na prvom mestu stres fraktura golenjače ili sindrom kompartmana potkolenice.
6. Kako se leči medijalni tibijalni stres sindrom?
Osnovni principi lečenja i prevencije medijalnog tibjalnog stres sindroma zasnivaju se na smanjenju opterećenja potkolenice. Veoma je važno jačanja mišića potkolencie.
- Ulošci za cipele mogu biti jedna od mera koja pomaže da se sile drugačije prenose na golenjaču
- Shockwave terapija – postoje radovi u literaturi koji ukazuju na mogućnost lečenja ove povrede udarnim talasima. Ovu opciju treba razmatrati kod rezistentnih slučajeva
3. Optimizovanje nivoa kalcijuma i vitamina D
7. Prevencija medijalnog tibijalnog stres sindroma
- Nosite odgovarajuću sportsku obuću.
- Postepeno povećavajte učestalost, trajanje i intezitet treninga.
- Kombinujte treninge. Smenjujte aktivnosti visokog inteziteta kao što je trčanje sa aktivnostima manjeg inteziteta kao što su plivanje, vožnja bicikla, šetnja. U svoju rutinu uvrstite i vežbe jačanja mišića.
- Na svakom treningu izdvojte vreme za zagrevanje pre početka aktivnosti i istezanje na kraju aktivnosti.